top of page

PEŁNOMOCNIK A SPRZEDAŻ MIESZKANIA

  • Zdjęcie autora: lendom
    lendom
  • 5 wrz 2021
  • 2 minut(y) czytania


Udzielenie pełnomocnictwa polega na upoważnieniu osoby trzeciej do realizacji określonych czynności prawnych w imieniu mocodawcy.

Kiedy sprzedający nie może osobiście uczestniczyć w procesie sprzedaży nieruchomości, może wyznaczyć inną osobę do reprezentowania jego interesów.

W takiej sytuacji udziela wybranej osobie, pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.


Pełnomocnikiem musi być osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność czynności prawnych. Pełnomocnik reprezentujący daną osobę, posługując się pełnomocnictwem może sprzedać lub dokonać zakupu nieruchomości z takim samym skutkiem prawnym jak mocodawca czyli sprzedający.

Udzielając pełnomocnictwa mocodawca określa zakres czynności jaki będzie przysługiwał pełnomocnikowi. Nie można udzielić pełnomocnictwa do dokonania wszelkich czynności prawnych. Każde pełnomocnictwo powinno mieć określony zakres. Przy zakupie lub sprzedaży wymagane jest pełnomocnictwo z którego wynika jednoznacznie, że pełnomocnik został upoważniony do nabycia lub sprzedaży danego lokalu. Umowa sprzedaży lub umowa kupna nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, dlatego też pełnomocnictwo w tym zakresie powinno być sporządzone u notariusza. Wypis sporządzonego pełnomocnictwa przekazuje się pełnomocnikowi, który będzie się nim posługiwał w czasie reprezentowania mocodawcy podczas załatwiania spraw z kupującym, w urzędach, i u notariusza.


Jeżeli pełnomocnictwo zostało udzielone dla wykonania konkretnej czynności prawnej lub na określony czas, to wygasa ono z chwilą wykonania danej czynności lub z upływem tego okresu. Jeżeli takich ograniczeń nie zawarto to pełnomocnictwo jest aktualne, niezależne od zawarcia danej umowy, którą podpisano.

Dlatego też należy pamiętać aby odwołać pełnomocnictwo. Udzielone pełnomocnictwo można odwołać w każdym czasie. W razie śmierci mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo wygasa samoczynnie z chwilą śmierci chyba, że w pełnomocnictwie zawarto inne ustalenia. Przy postępowaniu związanym z przeniesieniem własności nieruchomości wymagane jest, aby zarówno udzielenie pełnomocnictwa w tym zakresie, jak i jego odwołanie, było dokonane właśnie w formie aktu notarialnego (o czym mówi art. 158 oraz art. 98 Kodeksu cywilnego).

Należy pamiętać aby po wygaśnięciu pełnomocnictwa, pełnomocnik zwrócił mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Jest to bardzo istotne, bo dysponując wypisem pełnomocnictwa, pomimo odwołania pełnomocnictwa, pełnomocnik może go nadal użyć a dokonanie przez pełnomocnika w tym czasie czynności prawnej związanej ze zbyciem nieruchomości będzie posiadało moc prawną.

 
 
 

コメント


518082386

ul. Dąbrowszczaków 39
10-542  Olsztyn

  • Facebook

©2021 by CENTRUM NIERUCHOMOŚCI LENDOM. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page